Aký je rozdiel medzi automobilovou a nábytkárskou usňou?

Okrem ceny je rozdiel dosť podstatný predovšetkým v technológii výroby, z čoho vyplývajú odlišné parametre a vlastnosti výsledných usní. Nábytkárska useň v akejkoľvek podobe je z tohto dôvodu jednoznačne nevhodná na použitie v automobiloch. Jej aplikáciu v automobiloch je možné prirovnať k noseniu letnej obuvi v zime.

Vlastnosti nábytkárskej usne, predovšetkým odolnosť pri odieraní, nedostatočná svetelná stálosť a príliš vysoký obsah tuku jej neumožňujú plniť podstatné funkcie, ktoré sa od materiálov používaných v interiéroch automobilov a lietadiel, resp. na motocykloch a lodiach, vyžadujú. Aj keď sú nábytkárske usne na dotyk jemnejšie a tým aj príjemnejšie, ich menej odolný povrch prijíma a uvoľňuje príliš mnoho vlhkosti, čo je v automobile hlavne vo vlhkom a chladnom období neprípustné. V horúcom lete sa dôsledkom toho nadmerne vysušujú a v zime zas "nasávajú " vlhkosť. Väčšia rozťažnosť nábytkárskych usní vedie dlhodobo v automobiloch k tvorbe záhybov na sedacích plochách a k ovísaniu poťahu. V obdobiach výkyvov vlhkosti a teplôt, ako aj pri extrémnych svetelných podmienkach predovšetkým počas letných horúčav, keď sklá automobilu pôsobia čiastočne efektom zväčšovacieho skla a "vypaľujú" interiér automobilu, sa naplno prejavia odlišné charakteristiky automobilovej a nábytkárskej usne. Samozrejme, že najväčšie rozdiely možno u daných materiálov spozorovať v extrémnych situáciách, ako je havária či požiar, kedy automobilové usne vďaka svojej impregnácii a odlišnej technológii výroby prejavia vo forme neporovnateľne vyššej odolnosti a pevnosti svoje rezervy a kvality v oblasti bezpečnosti.

Preto sa pri rozhodovaní o akejkoľvek úprave koženého čalúnenia najskôr uistite o použití vhodného materiálu, najlepšie od certifikovaného výrobcu. Dôsledky nesprávneho rozhodnutia zväčša v plnej miere znáša sám konečný užívateľ výrobku, ktorý tým zbytočne ohrozuje vlastnú bezpečnosť a zdravie.

V bytových interiéroch so stálou teplotou a pomerne ustálenou mierou vlhkosti je teda možné si v plnej miere vychutnať jemnosť a luxus nábytkárskej usne. V automobiloch je však jej použitie skôr rizikom, ako alternatívou. Úsporný ekonomický efekt sa v konečnom dôsledku prejaví dlhodobo znehodnotením celkových úžitkových vlastností čalúnenia a teda aj celého automobilu.

Záverom teda možno povedať, že automobilové usne, ktoré sú v priemere drahšie, čo vyplýva z náročnosti technológie ich výroby a z nákladnosti použitých ochranných prípravkov a pigmentov, nachádzajú svoje opodstatnené použitie v náročných podmienkach automobilových interiérov. Usne nábytkárske by mali zostať verné svoju názvu "nábytkárske" a nájsť svoje použitie výlučne na sedacom nábytku v obytných a kancelárskych interiéroch.

Dobrou vizitkou použitia zodpovedajúcich materiálov a úpravárenských techník je ochota úpravcu poskytnúť zákazníkovi zodpovedajúcu záruku. V prípade nami ponúkaných interiérov je to 1 rok.

Je možné použiť automobilovú useň na čalúnenie nábytku?

Áno. V náročnejších užívateľských podmienkach môžu byť niekedy ideálnym riešením. Kancelárie, obchodné či verejné priestory, ktoré z hľadiska exkluzivity žiadajú použitie ušľachtilých materiálov, no v oblasti starostlivosti nemožno zabezpečiť šetrné zaobchádzanie a dokonalú údržbu, dokážu kvality automobilových usní oceniť.

Je potrebné sa o kožu pravidelne starať?

Áno, koža si vyžaduje svoju minimálnu pravidelnú starostlivosť. V automobiloch je vhodné z nej pri umývaní automobilu vlhkou, nie však mokrou, handrou utrieť a odstrániť z nej viditeľné zvyšky nečistôt. Zabránite tak odieraniu týchto častíc o povrch kože a tým aj jej opotrebovaniu. Pri častom používaní sa odporúča maximálne raz za štvrťrok ošetriť kožu v automobile jemnou vrstvou čistiaceho krému, ktorý je bežne k dostaniu na lepších čerpacích staniciach. Investícia do prípravku niekedy prevyšujúca niekoľko sto korún sa dlhodobo rozhodne vyplatí. Kožu nikdy nečistite brúsnymi pastami, mydlom s iným ako neutrálnym pH či technickými čističmi (riedidlo)

Je možné kožu umývať?

V princípe nie, je možné ju samozrejme čistiť vlhkou handrou. Nie však mokrou, inak by mohlo dôjsť k "premáčaniu" kože, dočasnej zmene jej rozťažnosti a tým aj väčšej pravdepodobnosti jej mechanického poškodenia.

Zadržiava koža teplo v lete resp. chlad v zime?

Nie. Koža je naopak typická tým, že sa prispôsobí svojou teplotou ľudskému organizmu. Tvrdenie, že koža v zime chladí, je veľmi krátkodobý subjektívny pocit užívateľa, ktorý si sadne do chladného interiéru automobilu. Koža v tom momente mala teplotu interiéru, no zakrátko nadobudla teplotu ľudského tela. Koža sa teda v priemere ochladzuje, resp. otepľuje veľmi rýchlo, dokonca rýchlejšie, ako väčšina materiálov používaných v automobilovom sektore.


Starostlivosť o nábytkársku kožu

Koža ako jedinečný prírodný a dodnes nenahraditeľný materiál si zasluhuje v oblasti údržby patričnú starostlivosť, nie však prehnanú. Využívanie jej príjemných vlastností a mimoriadnych kvalít v akejkoľvek podobe, či už na sedacích súpravách v domácom prostredí alebo v kanceláriách a hoteloch, si vyžaduje aspoň minimálnu údržbu a dodržiavanie niektorých základných pravidiel:

  • V interiéroch sa snažte udržiavať vlhkosť na rozumnej a pre ľudský organizmus optimálnej úrovni (min 50-60%). V prípade automobilov tento problém za Vás vyriešil špeciálnou technológiou už samotný výrobca.
  • Kožený nábytok nevystavujte priamemu tepelnému žiareniu. Umiestnite ho vo vzdialenosti min. 20-30 cm od vykurovacích a ohrevných telies.
  • Kožu chráňte pred dlhodobým intenzívnym slnečným žiarením
  • K čisteniu povrchu kože nepoužívajte agresívne prípravky ako napr. odstraňovač fľakov, odmasťovač, riedidlo, terpentín, krémy na topánky atď. Táto zásada platí rovnako pre všetky druhy usní, aj keď anilinové, seminanilinové a nubuckové usne vyžadujú v tomto smere väčšiu pozornosť.
  • Vyhýbajte sa hrubému kefovaniu či drhnutiu povrchu koženého nábytku.

Samotnému čisteniu kože sa prikladá niekedy príliš veľký význam. Koženú sedaciu súpravu nie je potrebné čistiť viac, ako iný druh nábytku. Častým utieraním sa zbytočne derie jej ochranná vrstva a tak čiastočne znižuje jej životnosť. Na druhej strane zanedbaním kože a jej nadmerným znečistením sa upchávajú jej póry, koža tvrdne, vysychá a praská. Kvalitným prípravkom na kožu je najlepšie čistiť sedaciu súpravu 1 až 2 krát ročne, pri novom nábytku najskôr po pol roku bežného používania.

Pri automobilových interiéroch sa používajú penové čističe, pozor však na používanie prípravkov s obsahom silikónu, ktoré krátkodobo kožu skrášlia, no dlhodobo znehodnotia a stane sa lepkavou. Pre elastickosť a príjemné dotykové vlastnosti kože je vhodné používať špecializované prípravky s obsahom kožného tuku, ktoré koži dodajú vláčnosť a pružnosť.

Odstraňovanie fľakov:

Tekutiny, zvyšky jedla, alkohol či mastné škvrny je najlepšie odstrániť ihneď handrou, použiť pritom možno destilovanú vodu, ktorá nezanechá na koži fľaky. Pri čistení treba vodu aplikovať na väčšiu plochu (napr. celé operadlo), aby sa nečistota rozptýlila. Nechajte miesto zaschnúť a prípade potreby procedúru opakujte. Nikdy zašpinenú kožu nekefujte !

V prípade potreby , napr. pri zaschnutých zvyškoch jedla, možno použiť aj vlažný roztok nealkalického mydla. Po očistení plochu vyšúchajte vlnenou handrou. Potom možno kožu ošetriť jemnou vrstvou ochranného prípravku na kožený nábytok. Iné prípravky a chemikálie nepoužívajte. Tento postup však nikdy nepoužívajte pri anilinových kožiach, ktoré sú veľmi citlivé a voda a roztok mydla ich môžu definitívne znehodnotiť.

V prípade výraznejších mastných fľakov napr. od masla, čokolády či mlieka sa aj napriek tomu, že sa Vám ho nepodarí celkom odstrániť, nemusíte znepokojovať. Po niekoľkých týždňoch používania koža fľak čiastočne absorbuje a rozptýli. Stane sa málo, resp. sotva viditeľný.

Pomoc profesionálov je v niektorých prípadoch nenahraditeľná a preto, ak sa zdá byť odstránenie fľaku pre Vás neprekonateľným problémom, obráťte sa na spoločnosť, ktorá má s čistením kože skúsenosti. Náročné môže byť napríklad odstraňovanie fľakov od zaschnutého potu, krvi, atramentu, pera, masti či liekov. Profesionálnu pomoc si tiež vyžaduje ošetrenie škrabancov. Predajca vášho koženého nábytku Vám v tomto smere určite dokáže poradiť.

S čistením to nepreháňajte, prírodná koža si udržuje svoj atraktívny vzhľad veľmi dlho aj sama. Nepoužívajte vosky, leštiace prípravky a pasty. Prípravky na obuv nepôsobia na nábytkárske a automobilové usne rovnako, ako na topánky, preto ich nepoužívajte. Nepoužívajte tiež na trhu dostupné univerzálne čističe. Prípravky na nábytok a vosky obsahujú často silikon, ktorý krátkodobo dokáže vyvolať pekný optický efekt. V konečnom dôsledku spôsobí nepríjemný lepkavý charakter kože, optické vlastnosti sa tiež zakrátko zmenia.Základné typy usníKoža s anilinovou úpravou

je prírodná lícna koža veľmi jemná na dotyk, vyrábaná z tej najlepšej kožiarskej suroviny. Je morená v drevených sudoch, kde získa svoju definitívnu farbu a výnimočné optické vlastnosti. Jej typickým znakom je zachovaný pôvodný prírodný povrch kože a mierne farebné odlišnosti ako výsledok morenia v sudoch. Anilínová úprava je oproti ostatným typom menej odolná voči mechanickému poškodeniu, vďaka svojej otvorenosti citlivejšia na vonkajšie vplyvy a tým aj náročnejšia na údržbu. Z hľadiska komfortu, príjemnosti , optických vlastností a exkluzivity je však bezpochyby tou najlepšou alternatívou pre náročného zákazníka.

Semianilinová úprava

zabezpečuje prírodnej lícnej koži vzhľad anilínovej kože, no jej povrch je naviac pigmentovaný. Práve pigmentácia zabezpečuje rovnomernejšie rozloženie moridla vo farbiacich sudoch, zvyšuje odolnosť kože voči vonkajším vplyvom a tým zlepšuje jej vlastnosti potrebné pre každodenné používanie. Táto úprava je snahou o zachovanie úžasných vlastností anilínových koží , no so zvýšenou odolnosťou a tým aj zlepšenými úžitkovými vlastnosťami. Na dotyk je semianilin veľmi príjemný, opticky je veľmi atraktívny, no homogénnejší ako anilínová koža.

Korigovaná úprava

dodáva povrchu kože eleganciu a homogénnosť, ktorú samotná koža v prírodnom stave nedosahovala. Vhodná potlač (dezén) zabezpečuje nielen želaný vzhľad, ale koža je príjemná na dotyk a nevyskytujú sa na nej optické vady. Tento typ kože je najviac používaný, a to hlavne kvôli jej nižšej obstarávacej cene. Spĺňa však všetky požiadavky kladené na prírodnú kožu a možno ju dostať vo veľmi širokom spektre farebných odtieňov a dezénov.

Nubuk

je koža typická svojim matným a jemným povrchom. Jej lícna strana je totiž mierne zbrúsená - velúrovaná, preto pôsobí veľmi elegantne. Na druhej strane je náročná na údržbu a menej odolná voči znečisteniu. Náročnejšia technológia výroby sa odráža v jej o čosi vyššej cene.

Alcantara

nie je prírodný, ale umelý materiál. Vďaka svojmu povrchu, ktorý sa zdanlivo podobá na nubuk, je často tento materiál mylne považovaný za brúsenú kožu. Pri údržbe tejto textílie je potrebné dbať na pravidelné vysávanie, príležitostne sa odporúča prejsť jej povrch aj navlhčenou handrou. Pri fľakoch je na rozdiel od pravej kože možné použiť aj čistiace prostriedky určené na textílie, avšak s mierou. Na trhu je dostupných niekoľko charakterom i kvalitou Alcantare podobných a porovnateľných materiálov. Samotná Alcantara je obchodným názvom špecifického typu mikrotextílie a celosvetovo ju vyrába niekoľko producentov (Taliansko, Španielsko, Poľsko), samozrejme v rozdielnych farebných odtieňoch i kvalite. Pri výbere tohto druhu poťahovej látky je každopádne prvoradé dbať na kvalitu a špecifikáciu tkaniny, ktorá by mala byť u predajcu k dispozícii, najčastejšie ako súčasť vzorkovníka. Obchodné názvy a ceny sa môžu samozrejme líšiť.

Ekokoža - aj napriek nesprávnemu označeniu má svojich priaznivcov


V dnešnej dobe je často snaha obchodníkov umiestniť svoj tovar na trhu tak obrovská, že zneužívajú pojmy ako ekológia či ekologický vo svoj prospech a výrobkom v rámci marketingovej kampane prisudzujú prívlastok "eko" , aj keď k tomu nemusí existovať akýkoľvek pádny dôvod.

Aj v oblasti kožiarskeho priemyslu sa tento pojem udomácnil veľmi rýchlo a na trhu sa objavila tzv. "ekokoža". Jej definícia však neexistuje a nepozná ju ani Medzinárodná Únia garbiarskych chemikov. Jej výroba je porovnateľne ekologická, či neekologická, ako výroba pravých lícnych koží alebo štiepenky a jej užívateľské vlastnosti sotva porovnateľné s pravou kožou. V každom prípade pod týmto pojmom môže každý predajca rozumieť niečo iné. Na trhu sa ako "ekokoža" predávajú ako špiepenky, tak aj niektoré koženky. Pri jej výbere si preto overte ako kvalitu, tak aj pôvod.